Dążąc do osiągnięcia wolności finansowej, godnej emerytury czy spełnienia innych marzeń związanych z dużymi wydatkami, pierwszym krokiem jest stworzenie planu finansowego. Jak mieć pewność, że będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby Twoje plany zamieniły się w rzeczywistość? Wszystko zaczyna się od szczegółowego planu działania. Wykonując pięć prostych kroków możemy stworzyć Twój plan finansowy, który pomoże Ci osiągnąć długoterminowe cele dotyczące oszczędzania.
Krok 1: Określenie i wycena swoich celów
Pierwszym krokiem do stworzenia planu finansowego jest określenie swoich celów i określenie ich wartości. Chcesz oszczędzać na wcześniejszą, prawdziwą emeryturę? Chcesz kupić mieszkanie, dom lub samochód w ciągu najbliższych lat? A może po prostu próbujesz zbudować kapitał i spłacić istniejące zadłużenie hipoteczne? Posiadanie jasnych i określonych według wartości celów pomoże Ci utrzymać motywację i konsekwencję w ich realizacji. Ponadto, o wiele łatwiej jest stworzyć solidny plan działania, jeśli wiesz, jaki jest Twój cel.
Porażka w planowaniu, to planowanie porażki.
Krok 2: Podlicz co już masz
Po określeniu swoich celów i ich wartości, nadszedł czas, aby podliczyć co już masz. Obejmuje to zsumowanie wszystkich Twoich aktywów (gotówka, inwestycje, ruchomości, nieruchomości itp.) i odjęcie wszelkich zobowiązań (zadłużenie na kartach kredytowych, pożyczki i kredyty). Wiedząc dokładnie, ile pieniędzy obecnie posiadasz, będziesz mieć pojęcie ile i do kiedy jeszcze musisz zaoszczędzić, aby osiągnąć swój wymarzony cel.
Cel bez terminu wykonania, to tylko pobożne życzenie.
Krok 3: Utworzenie funduszu awaryjnego
Ważne jest, aby odłożyć trochę pieniędzy na wypadek niespodziewanych wydatków, które mogą pojawić się w przyszłości - co najmniej na półroczne wydatki na życie. W ten sposób, jeśli zaistnieją jakieś nieprzewidziane wcześniej okoliczności, nie będziesz musieć upłynniać długoterminowych inwestycji pod presją czasu, co najczęściej jest bardzo niekorzystne. Możesz również niektóre potencjalne ryzyka zabezpieczyć odpowiednią polisą (choroba, następstwa nieszczęśliwych wypadków, pobyt w szpitalu, itp.).
Przeszkoda - to jest to co widzisz, gdy spuścisz wzrok z celu.
Krok 4: Automatyzacja oszczędzania
Następnie zautomatyzuj przelewy związane z oszczędzaniem na konkretne cele, takie jak prawdziwa emerytura, wolność finansowa lub zakup mieszkania, czy domu. Stałe zlecenie pomaga zapobiegać tendencji do odwlekania i powoduje, że pieniądze są oszczędzane regularnie i konsekwentnie w czasie, a nie tylko wtedy, gdy sobie o tym "przypomnimy". A jeśli w danym miesiącu uzyskasz większe dochody, zawsze możesz wpłacić dodatkowe kwoty. Automatyczne oszczędzanie zmniejsza również pokusę wydawania funduszy na niepotrzebne rzeczy, ponieważ są one już przeznaczone na oszczędności, nim zdążymy je rozdysponować na inne cele lub po prostu wydać pod wpływem impulsu.
Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wydatkach - wydawaj to, co zostanie po odłożeniu oszczędności.
Krok 5: Regularne monitorowanie postępów
I wreszcie, należy regularnie monitorować postępy w osiąganiu celów. Co miesiąc śledź przychody w stosunku do wydatków oraz przeglądaj wyniki inwestycyjne przynajmniej raz na kwartał. O częstotliwości analizy decydują indywidualne preferencje i poziomy tolerancji ryzyka związane z poszczególnymi inwestycjami w portfelu. Dzięki temu, będziemy na bieżąco z postępami. Jednocześnie pozwoli nam to na korekty Twojego planu finansowego, jeśli zmienią się okoliczności, np. wzrost lub spadek dochodu, czy zmiany na rynkach wpływające na zyski z określonych inwestycji.
Rób to, czego się boisz, a śmierć strachu jest bliska.
Reasumując
Oszczędzanie pieniędzy wymaga poświęcenia i dyscypliny. Przestrzeganie tych pięciu kroków pomoże Ci utorować drogę do osiągnięcia wolności finansowej bez względu na to, w jakiej grupie wiekowej się znajdujesz - młodzi profesjonaliści dopiero rozpoczynający swoją karierę, czy też osoby starsze z niecierpliwością czekające na emeryturę. Dzięki starannemu planowaniu, konsekwentnemu monitorowaniu i zaangażowaniu, możemy stworzyć i odpowiednio przeliczyć skuteczny plan finansowy, który przybliży Cię do upragnionego celu. I nie ważne czy takim celem jest prawdziwa, godna emerytura, czy całkowita wolność finansowa. Już dziś przejmij odpowiedzialność za swoje pieniądze i zacznij ze spokojem podążać w kierunku własnej wolności finansowej. Zdecyduj, że odniesiesz SUKCES i codziennie rób wszystko, aby go osiągnąć.
Systematycznie
Uzbieram
Kapitał
Całej
Emerytury na
Starość